Fizinio teatro monospektaklis

„ŽANA“

„ŽANA“ – fizinio teatro mono spektaklis, nagrinėjantis jauno žmogaus, įstrigusio tarp dviejų galimybių būseną: prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir įsitikinimus arba jų atsisakyti. 

Spektaklis kuriamas remiantis fragmentais iš pjesės „Vyturys“ (J. Anouilh) bei atrinkta archyvų medžiaga iš Žanos D‘Ark teismo. Jame apmąstoma, kaip lyčių̨ atskirtis atsiliepia jaunos moters savivertei ir savo vaidmens visuomenėje bei bendrai – savęs pasaulyje suvokimui.

Šis darbas yra sintezė tarp klasikinio bei fizinio teatro žanrų, eksperimentuojant su įvairiais teatro, kaip meninės formos, aspektais. Čia tekstas yra naudojamas kaip fragmentas, o pats pasirodymas labiau primena performansą, leidžiantį žiūrovams pasijausti sukurtos sceninės realybės dalimi. 

Spektaklis neturi jokios scenografijos, toks sprendimas pasirinktas siekiant pritaikyti spektaklį įvairioms erdvėms. Jame svarbų vaidmenį atlieka garso takelis ir apšvietimas, dėl to su kompozitore ir šviesų dalininku aktyviai bendradarbiaujama viso kūrybinio proceso metu. Šie elementai yra pagrindiniais aplinkos ir atmosferos kūrėjais. Garsas kuriamas erdvinis, spektaklyje jis tampa atlikėjos partneriu ir vidiniu balsu, keliose scenose būtent garso takelis veda sceninį veiksmą.

Muzika kuriama derinant balso improvizacijas, šnabždesius, tekstų fragmentus su elektronine ir autentiška muzika. Taip siekiant sukurti ryšį tarp dabarties ir praeities. Apšvietime siekiama subtilumo, eksperimentuojama su šviesos ir šešėlio santykiu, tuo pat metu atsižvelgiama į šiuolaikinės estetikos tendencijas, taip siekiant sukurti ryšį tarp praeities ir dabarties ir sukurti spektaklio pasaulį bet kokioje erdvėje. Šiais meniniais sprendimais siekiama sukurti jautrų erdvės ir garso santykį su atlikėja, erdve, spektaklio turiniu ir žiūrovais. 

Spektaklio eskizas sukurtas dalyvaujant Artūro Areimos teatro OPEN CALL‘21 rezidentūros programoje, taip pat pristatytas MMLab ervėje. Tai yra Gintarės Šmigelskytės asmeninis projektas. 

Komanda:

Režisierė, aktorė – Gintarė Šmigelskytė
Režisierės asistentė – Anna Walden
Kompozitorė – Inga Šepetkaitė
Šviesų dailininkas – Dainius Urbonis